High Precision IP65 6-Axis Force Torque Sensor 6DOF Multi-Axis Load Cell for Robotic Assembly Grinding Polishing
Brand SOP
Product origin JiangXi
Delivery time 3-7days
Supply capacity 3000PC/day
The SOPDW-Y82 is made of high-strength aviation aluminum alloy, it has the characteristics of small size, light weight and high strength. With the international high-level strain gauge chip, it can realize high resolution, high response frequency and high test accuracy. 100% independent structural design, carefully tested in the factory, and the coupling accuracy is extremely high; A variety of communication interface protocols can be selected, basically covering the mainstream cooperative robot interfaces at home and abroad; Provide debugging software or test software; Bending-resistant and highly flexible cable
Product description

Multi-component force sensor
The SOPDW-Y82 is made of high-strength aviation aluminum alloy, it has the characteristics of small size, light weight and high strength. With the international high-level strain gauge chip, it can realize high resolution, high response frequency and high test accuracy. 100% independent structural design, carefully tested in the factory, and the coupling accuracy is extremely high; A variety of communication interface protocols can be selected, basically covering the mainstream cooperative robot interfaces at home and abroad; Provide debugging software or test software; Bending-resistant and highly flexible cable
Product parameter

| Weight | ~500g |
| Material | Aluminum alloy |
| Size | Φ82mm×41mm |
| The protection grades | IP65 |
| Overload capacity | 300%FS |
| Input / output | 350Ω |
| Communication interface | Mv matrix |
| Operating voltage | 5-15V DC |
| Cable length | 3m |
| Resolution ratio | Better than 0.1%FS |
| Non-linear | Better than 0.2%FS |
| Precision | Better than 0.3%FS |
| Repeatability | Better than 0.2%FS |
| Coupling accuracy | Better than 1.5%FS |
| Temperature zero drift | 0.2%FS/10℃ |
| Zero drift | 0.1%FS/30min |
| Storage temperature | -25℃ ~70℃ |
| Operational environment | 0℃~40℃,20~80% RH |
| Expansion interface | 0±10v,/Ethercat,/Modbus-TCP,/Ethernet,/Canopen,/Modbus-RTU |
Outside Drawing

Details Images


Working Principle


Applications



Why Choose Us?












