Factory Price Cheap Compression and Tension Load Cell Inline Load Cell 20KN for Industrial Force Measuring
Brand SOP
Product origin JiangXi
Delivery time 3-7days
Supply capacity 3000PC/day
1.This capsule type sensor can be installed directly with screws. Attention should be paid to the center displacement deformation of the sensor during installation. When using a tension sensor, it is best to use a soft connection, such as a universal joint. When using a pressure sensor, one end can be fixed (usually at the fixed end, the deformation end is subjected to force). When fixing, attention should be paid to the flatness and verticality of the force axis.
2.It is suitable for aging testing machines for 3C digital products, force detection on production lines, force monitoring on automated assembly lines, pressure testing machines, and other automation fields.

Product Description

1.This capsule type sensor can be installed directly with screws. Attention should be paid to the center displacement deformation of the sensor during installation. When using a tension sensor, it is best to use a soft connection, such as a universal joint. When using a pressure sensor, one end can be fixed (usually at the fixed end, the deformation end is subjected to force). When fixing, attention should be paid to the flatness and verticality of the force axis.
Product Paramenters

| Material | Stainless Steel |
| Capacities | 0-20KN |
| Rated Output | 1.5-2.0 mV/V |
| Non - Linearity | 0.5 % FS |
| Repeatability | 0.5 % FS |
| Hysteresis | 0.5 % FS |
| Creep (30 minutes) | 0.05 % FS |
| Temp Effect on Output | 0.05% FS/10 ℃ |
| Temp Effect on Zero | 0.05% FS/10 ℃ |
| Recommended voltage | 5-15V |
| Response frequency | 10kHz |
| Insulation Resistance | ≥5000MΩ/100VDC |
| Maximum Overload | 200% |
| Operating Temp Range | -20~65℃ |
| Safe Overload | 150% |
| Cable specifications | Φ5*2m |
| Cable ultimate tension | 10kg |


Product Dimension Drawing

Application

Company Profile












