Flat Diaphragm Miniature Pan Force Load Cell Transducer load Cell 50kg 100 kg 200kg 300kg 500 kg Miniature Pan Force Load Cell Transducer
Brand SOP
Product origin JiangXi
Delivery time 3-7days
Supply capacity 3000PC/day
1.The characteristic of the capsule type sensor structure is the central convex point, which is easy to concentrate the force. Usually, the force points are mostly designed with curved surfaces. In order to better concentrate stress, they are often in contact with flat and convex points during use. It can also be installed directly with screws.
2.It is suitable for electronic scales such as automotive scales, track scales, platform scales, silo scales, cranes, and pressure testing machines.

Product Description

1.The characteristic of the capsule type sensor structure is the central convex point, which is easy to concentrate the force. Usually, the force points are mostly designed with curved surfaces. In order to better concentrate stress, they are often in contact with flat and convex points during use. It can also be installed directly with screws.
Product Paramenters

| Material | Alloy Steel |
| Capacities | 50kg-10T |
| Rated Output | 1.0-2.0 ±0.05 mV/V |
| Non - Linearity | 0.1%F.S. |
| Non-Repeatability | 0.1%F.S. |
| Hysteresis | 0.1%F.S. |
| Creep (30 minutes) | 0.1%F.S. |
| Temp Effect on Output | 0.05% FS/10 ℃ |
| Temp Effect on Zero | 0.05% FS/10 ℃ |
| Recommended voltage | 5-15V |
| Response frequency | 10kHz |
| Insulation Resistance | ≥5000MΩ/100VDC |
| Maximum Overload | 200% |
| Operating Temp Range | -20~80℃ |
| Safe Overload | 150% |
| Cable specifications | Φ5*2m |
| Cable ultimate tension | 10kg |


Product Dimension Drawing

Application

Company Profile












