Miniature Compression Button Type Sensor Small Compression Load Cell 100kg 200kg 300kg 500 kg
Brand SOP
Product origin JiangXi
Delivery time 3-7days
Supply capacity 3000PC/day
1.The sensor beam is made of stainless steel material, with an IP65 protection level, low drift, compact structure, light weight, high accuracy, fast response speed, long service life, and strong anti-interference ability.
2.It is suitable for measuring and controlling force in the 3C digital production process, automation equipment, aging testing machines, button force analysis, and assistance devices.

Product Description

1.The sensor beam is made of stainless steel material, with an IP65 protection level, low drift, compact structure, light weight, high accuracy, fast response speed, long service life, and strong anti-interference ability.
Product Paramenters

| Material | Stainless Steel |
| Capacities | 0-5T |
| Rated Output | 2.0 ±10% mV/V |
| Non - Linearity | 0.3%F.S. |
| Non-Repeatability | 0.1%F.S. |
| Hysteresis | 0.1%F.S. |
| Creep (30 minutes) | 0.1%F.S. |
| Temp Effect on Output | 0.1% FS/10 ℃ |
| Temp Effect on Zero | 0.1% FS/10 ℃ |
| Recommended voltage | 5-15V |
| Response frequency | 10kHz |
| Insulation Resistance | ≥5000MΩ/100VDC |
| Maximum Overload | 200% |
| Operating Temp Range | -20~65℃ |
| Safe Overload | 150% |
| Cable specifications | Φ5*2m |
| Cable ultimate tension | 10kg |


Product Dimension Drawing

Application

Company Profile












