ODM OEM Cantilever Weight Sensor Alloy Steel Resistance Sensor Cutting Beam Load Cell 15T Shear Beam Load Cell for Weighing Silo
Brand SOP
Product origin JiangXi
Delivery time 3-7days
Supply capacity 3000PC/day
Tension link load cell sensor is generally installed on the fixed end of wire rope, one side is connected to wire rope, the other side is connected to the shelves of fittings on the arm. It detects the crane's actual bearing under the principle that when the wire rope has a stream of tension after being stretched. The sensor is with the features like reasonable structure, compact, high accuracy, good stability, convenient installation and replace etc
Product Description
Alloy Steel Tension Link Load Cell Sensor Crane Scale 10T 15T
Tension link load cell sensor is generally installed on the fixed end of wire rope,one side is connected to wire rope, the other side is connected to the shelves of fittings on the arm. It detects the crane's actual bearing under the principle that when the wire rope has a stream of tension after being stretched.The sensor is with the features like reasonable structure, compact, high accuracy, good stability, convenient installation and replace etc




Specification

| Range | 100T |
| Sensitivity | 2.0±0.05mV/V |
| Zero Output | ±1%F.S. |
| Non-linearity | 0.3%F.S. |
| Hysteresis | 0.3%F.S. |
| Repeatability | 0.1%F.S. |
| Creep(30min) | 0.1%F.S. |
| Temp Effect Output | 0.05%F.S./10 ℃ |
| Temp Effect Zero | 0.05%F.S./10 ℃ |
| Recommended Excitation Voltage | 5V~15V |
| Response Frequency | 10kHz |
| Resistance | 350Ω |
| Material | Alloy Steel |
| Insulation Resistance | ≥5000mΩ(100VDC) |
| ≥5000mΩ(100VDC) | 150% |
| Maxiumum Overload | 300% |
| Operating Temp Range | -20~60℃ |
| Cable ultimate pull | Φ5*3m |


Application


Company Profile











