OEM Customized Force Sensor Load Cell 1T 2T 3T 5T Compression Type Weighing Sensor for Industrial Hopper Tank Scale
Brand SOP
Product origin JiangXi
Delivery time 3-7days
Supply capacity 3000PC/day
The sensor adopts a flat diaphragm pressure-sensitive housing and a diaphragm integrated structure, which has a small volume and stable reliable performance. It is applicable to various industrial automation measurement and control system.
OEM Customized Force Sensor Load Cell 1T 2T 3T 5T Compression Type Weighing Sensor for Industrial Hopper Tank Scale
Product Description
SOPMH-101 Miniature compression and tension load cell for impact force measurement
The sensor adopts a flat diaphragm pressure-sensitive housing and a diaphragm integrated structure, which has a small volume and stable reliable performance. It is applicable to various industrial automation measurement and control system.

Specification

| Material | Alloy Steel |
| Capacities | 1T 2T 3T 5T |
| Rated Output | 1.0-2.0 ±0.01 mV/V |
| Non - Linearity | < ± 0.3 % FS |
| Non-Repeatability | < ± 0.3 % FS |
| Hysteresis | < ± 0.1% FS |
| Creep (30 minutes) | < ± 0.1 % FS |
| Temp Effect on Output | 0.05% FS/10 ℃ |
| Temp Effect on Zero | 0.05% FS/10 ℃ |
| Recommended voltage | 5-15V |
| Response frequency | 10kHz |
| Insulation Resistance | ≥5000MΩ/100VDC |
| Maximum Overload | 200% |
| Operating Temp Range | -20~80℃ |
| Safe Overload | 150% |
| Cable specifications | Φ5*2m |
| Cable ultimate tension | 10kg |


Product Dimension Drawing

Application

Company Profile












